ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ВАКЦИНАЦІЇ ПРОТИ ТУБЕРКУЛЬОЗУ ТА ГЕПАТИТУ Б

5117346-3x2-700x467

ВАКЦИНАЦІЯ ПРОТИ ТУБЕРКУЛЬОЗУ

 

Щодня батьки немовлят задаються питаннями, як усе правильно зробити, як захистити дитину і не піддавати його життя небезпеці. Питання вакцинації залишається відкритим для багатьох батьків. Через брак інформації, ми часом не знаємо, яке рішення прийняти. І якщо з щепленням КПК (кір-паротит-краснуха) усе більш-менш зрозуміло, то до інших вакцин у нас залишається дуже багато питань.

Поговоримо про найпершу вакцину, яку роблять дитині ще в пологовому будинку. Переляканій мамі, яка тільки що зіткнулася з усіма проблемами післяпологового періоду, складно відразу прийняти рішення із приводу незрозумілих маніпуляцій з її дитиною. Тому раджу серйозно підійти до народження дитини, вивчити базову інформацію, яка вам знадобиться хоча б у перші місяці життя немовляти. Обов’язково зробіть акцент на вивченні щеплень, коли вони робляться, для чого, і які наслідки можуть бути, якщо її не зробити.

Отже, БЦЖ (BCG – вакцина Кальметта-Герена) – вакцина проти туберкульозу, складається з ослабленої живої туберкульозної палички. Робиться дітям на 3-5 день життя, ревакцинація проводиться у 7 років.

Показовим після проведення БЦЖ у немовлят, є характерний рубець – це означає що вакцина введена коректно.

БЦЖ, на відміну, від щеплення ХІБ (гемофільна інфекція типу Б), яку перший раз роблять у стегно, вводиться під шкіру, у місці прикріплення дельтоподібного м’яза.

Ускладнення після проведення БЦЖ, як і після інших вакцин можуть бути, але їх відсоток мінімальний:

 • Після вакцинації у дітей можливий лімфаденіт (збільшення лімфатичних вузлів). Найчастіше він проявляється до 6-місячного віку, дуже рідко після року.
 • Холодні абсцеси (особливість у тому, що він сам розкривається і утворюється виразка).

Є певні протипоказання для проведення БЦЖ:

 1. Недоношеність вага менше 2000 гр.
 2. Первинний імунодефіцит
 3. Злоякісні новоутворення
 4. Туберкульоз у інших членів сім’ї
 5. ВІЛ-інфекція у матері
 6. Гострий період якого-небудь захворювання (вакцина переноситься на певний термін)
 7. Гемолітична хвороба новонароджених
 8. Важкі ураження нервової системи.

Туберкульоз займає далеко не останнє місце серед інфекційних захворювань в Україні. Потроху статистика захворюваності почала зменшуватися із 2016 року. Пов’язано це з забезпеченням туберкульозних диспансерів усіма необхідними препаратами, а так само з наявністю вакцини БЦЖ у поліклініках і пологових будинках.

Туберкульоз – інфекційне захворювання, викликане паличками Коха. Вражає найчастіше легені, а передається повітряно-крапельним шляхом.

 

ВАКЦИНАЦІЯ ПРОТИ ГЕПАТИТУ Б

 

На сьогоднішній день навколо вакцинації виникає все більше і більше суперечок. Часто медики запевняють, що щеплення необхідні, однак часто батьки побоюються ускладнень. Чимало суперечностей зібрала навколо себе і щеплення від гепатиту В.

Незважаючи на всі спірні моменти, потрібно пам’ятати, що саме вакцинація допомогла людству позбутися такого смертельно небезпечного захворювання, як натуральна віспа. Такого ж ефекту сучасна медицина хоче досягти і з іншими захворюваннями, щеплення від яких внесено в календар. Тому у цивілізованої людини не повинно виникати питання, навіщо потрібна щеплення від гепатиту В.

У календар планових профілактичних щеплень внесені тільки ті захворювання, які несуть велику загрозу життю і здоров’ю людини. Жодна з щеплень не є марною. При дотриманні всіх рекомендацій лікарів щодо підготовки до вакцинації можна уникнути ускладнень.

Потрібне щеплення від гепатиту В?

Багато питань виникає у батьків на тему того, чи треба робити щеплення проти гепатиту В дитині (адже ймовірність заразитися вірусом у малюка дуже мала), скільки діє вакцина від гепатиту В, чи буває реакція на щеплення від гепатиту В.

Відомо, що віруси передаються через кров або статевим шляхом. Дитина може заразитися від хворої гепатитом матері. Звідси випливає необхідність вакцинації і дорослих.

Актуальність щеплення підтверджують і ускладнення захворювання – цироз, рак печінки, печінкова недостатність, здатні призвести до смерті пацієнта. Численними дослідженнями підтверджено безпеку вакцини від гепатиту В.

Вакцинація проводиться з 1986 року, за цей час щеплено кількадесят мільйонів людей. Побічні дії при проведенні щеплення від гепатиту В за весь цей час зареєстровані у вигляді місцевих реакцій – почервоніння, набряку, болю в місці уколу. Випадки анафілактичного шоку і важких температурних реакцій організму дуже рідкісні.

Що входить до складу вакцини від гепатиту В? Як довго зберігається імунітет?

На сьогоднішній день найбільш часто застосовується рекомбінантна вакцина від гепатиту В, до складу якої входить антиген вірусу – HBs Ag. Для її створення використовується культура дріжджів, клітини якої насаджуються антигени вірусу. Дріжджі швидко діляться і, тим самим, збільшують кількість антигенного матеріалу. Потім матеріал очищають шляхом руйнування дріжджових клітин.

Після впровадження такої вакцини в організмі виробляються антитіла. Щеплення захищає організм від зараження вірусом в 98% випадків.

Сказати, скільки діє щеплення від гепатиту В, складно, так як вакцина застосовується останні 30 років. За цей час не зареєстровані випадки виникнення захворювання у щепленого людини, тому можна припустити, що строк дії щеплення від гепатиту В – довічний.

Вважається, що повний комплекс вакцинації (з трьох введень) захищає людину і не потребує ревакцинації. Звідси випливає відповідь на популярний питання, небезпечно відмовлятися від повторного щеплення від гепатиту В.

Вакцинація проти гепатиту В внесена в календар обов’язкових планових щеплень. За державною програмою вона надається безкоштовно всім дітям і дорослим до 55 років.

Вакцини, які застосовують для профілактики гепатиту В

На сьогоднішній день застосовують вакцини, що містять тільки антиген вірусу (монокомпонентні) і комбіновані (гепатит В і АКДП, гепатит В і АДП-М, гепатит А і В В одній вакцині). Існує державний реєстр лікарських препаратів, в якому можна дізнатися, які бувають вакцини від гепатиту В.

Яку вакцину від гепатиту В обрати, підкаже лікар. Він врахує всі нюанси – вік пацієнта, які щеплення вже були зроблені, скільки пройшло часу після останньої вакцинації і т. д.

Вакцинація дітей

Згідно інструкції, вакцина від гепатиту В може вводитися одночасно з іншими щепленнями (крім БЦЖ), але в різні ділянки тіла або з тимчасовим проміжком між щепленнями.

Щеплення ставиться здоровим дітям. Допускається введення ін’єкції дитині з залишковими явищами захворювання (нежить, кашель), якщо з моменту хвороби пройшло 5-10 днів. Перед щепленням дитину оглядає лікар, вимірюється температура тіла.

Показник вакцинацій, як проти туберкульозу вакциною БЦЖ та проти гепатиту в пологовому будинку №1 м. Чернівці, новонароджених дітей має тенденцію до підвищення.

 

За останні роки не зафіксовано жодних поствакцинальних ускладнень серед дітей, народжених в пологовому будинку №1 м. Чернівці.

 

 • Бережіть себе і будьте здорові!

 

Завідувач відділенням

неонатального догляду                                                                      І. Кошурба